12/05/2022

יומן קריפטו: כל ההתפתחויות המשמעותיות בשוק – רבעון ראשון 2022

artical-image

עו”ד עידן בן יעקב שמלווה ומייעץ למיזמי קריפטו רבים מעדכן בכמה מההתפתחויות החשובות של שוק המטבעות המבוזרים.

הסקפטיות מתפוגגת

במשך שנים, השיח סביב מטבעות הקריפטו לווה בחשש מובן ובסקפטיות של האדם הממוצע – בדיוק כמו שקרה לאורך ההיסטוריה עם שינויים טכנולוגיים ותרבותיים משמעותיים. בכל הקשור למדינות ולבנקים ברחבי העולם, הם נקטו בשיטה מאוד ברורה בכל הקשור למטבעות הדיגיטליים שאיימו עליהם.
בהתחלה הם התעלמו – הקריפטו נתפס עבור רבים כאפיזודה חולפת שתכף לא תהיה רלוונטית ולכן הבנקים והממשלות לא סיפקו פתרונות סחר הגיוניים.
אחר כך הם נלחמו – הבנקים והפוליטיקאים לא התכוונו לעשות חיים קלים למשקיעי ויזמי הקריפטו והערימו קשיים רבים שעדיין איתנו בכל הקשור למכירה, קנייה ומשיכת מטבעות דיגיטליות
ועכשיו הם כבר הפנימו – הרבעון של שנת 2022 הכיל שורה של אירועים שבהם המערכות שהתנגדו מפנימות את חשיבותו. לפניכם כמה מהאירועים הדרמטיים מהרבעון האחרון:

עדכוני רבעון א’ לשנת 2022

אפריל- מאי: הביטקוין יורד מערכו אך מטבעות חדשים צוברים תאוצה

  • מותג האופנה היוקרתי גוצ’י הודיע כי יאפשר קבלת תשלומי קריפטו בחלק מסניפיו בארה”ב ממספר מטבעות ביניהם ביטקוין, את’יריום ואפילו דוג’קויין (להזכירכם – בכלל התחיל כמעין בדיחה של אילון מאסק…). בהודעת החברה נמסר כי התשלום יבוצע באמצעות קוד QR שישלח אל הלקוחות במייל.
  • טלגרם, האפליקציה הפופולרית לשליחת הודעות ישירות, הודיעה כי תאפשר בתוך האפליקציה שליחה וקבלה של הבלוקצ’יין שיצרה: Toncoin. מנכ”ל החברה פבל דורוב הצהיר: “אני גאה שהטכנולוגיה שיצרנו חיה ומתפתחת”.
  • רובינהוד, אפליקציית שוק ההון המפורסמת, הוסיפה אפשרות לרכישת מספר מטבעות קריפטו, מה שהוביל לזינוק מיידי בערכם של המטבעות הקריפטוגרפיים סולאנה, שיבה-אינו, פוליגון וקומפאונד.
  • מטבע שזכה לפחות מזל, הוא הביטקוין, שבהתאם למגמות של שוק ההון, גם הוא ירד מערכו באופן משמעותי בירידת הערך הגדולה ביותר שלו ל-2022. גם חברת כריית הקריפטו BitRiver חווה ימים קשים, כאשר ממשלו של ביידן בארה”ב הודיע על החרמת החברה בשל העסקאות שהיא מבצעת עם רוסיה.

מרץ: המלחמה באוקראינה הזניקה את הקריפטו למרכז הבמה

  • רוסיה הודיעה שבכוונתה לקבל תשלומים על גז ונפט באמצעות המטבע הדיגיטלי, בתנאי שהרוכשים לא נחשבים כישויות “עוינות” לרוסיה. ראש ממשלת רוסיה, מיכאיל מישוסטין הצהיר על תמיכתו ברגולציה של מטבעות קריפטו וטען “הכרחי ליצור את המכניזם שיאפשר למטבעות קריפטו להשתלב במערכת הפיננסית”.
  • מצידו השני של הקונפליקט, אוקראינה לקחה את הנושא צעד קדימה. נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, חתם על חוק שהופך את מטבעות הקריפטו ונכסים דיגיטליים אחרים לחוקיים במדינה.. בנוסף, עם פרוץ המלחמה, פורסם בטוויטר הרשמי של אוקראינה שהם מקבלים תרומות באמצעות מטבעות קריפטו שונים.
  • באנגליה הבנק של אנגליה החל לנסח את המסגרת החוקית לרגולציה של קריפטו. “היכולת לעקוף סנקציות כלכליות באמצעות קריפטו, מדגישה את החשיבות לאפשר יזמות בתחום, במסגרת מדיניות ציבורית אפקטיבית”. ההחלטה מגיעה לאחר שבאפריל 2021, הוחלט להשיק ועדה משותפת למשרד האוצר ולבנק של אנגליה, על מנת לבחון אפשרות של יצירת מטבע דיגיטלי באנגליה.
  • בישראל בנק לאומי הודיעו בסוף החודש שיאפשרו מסחר בקריפטו דרך אפליקציית ‘פפר’. ההכרזה מסמנת שינוי כיוון של הבנקים בארץ שבמשך תקופה ארוכה היו בשלב ההכחשה והמתקפה נגד מטבעות וירטואליים.

פברואר: בדרך לפריצת דרך בדרום אמריקה

ברזיל בדרך להפוך למדינה הלטינית אמריקאית הגדולה ביותר לאפשר מסגרת מסחר מסודרת לקריפטו. הסנאט הברזילאי הצביע פה אחד בעד תקנות להסדרת הקריפטו. התקנות נוגעות בעיקר לתחום היזמות ומכילות גם ענישה על הלבנת הון ועל מסחר קריפטו עם ארגוני פשיעה. יידרשו עוד הצבעות לאשרר את התקנות. ההצבעה נעשית במקביל למחקר שמקיימת ממשלת ברזיל בניסיון לייצר מטבע דיגיטלי משלה.

אז תהיה המדינה הבאה שתצטרף?

ינואר: חברות ענק בעקבות הNFT

  • איך אפשר בלי קצת NFT? ישנן לא מעט חברות הייטק ומפורסמים שמכרו או רכשו יצירות NFT. אחת ההכרזות המשמעותית היא של חברת מאסטקארד שהכריזה שיהיה ניתן לרכוש NFT באמצעות כרטיס אשראי ישירות מבורסת הקריפטו קויינבס. בהכרזת מאסטרקארד נאמר: “קניית מוצרים דיגיטליים צריכה להיות פשוטה כמו קניית חולצת טריקו באתר מסחר אלקטרוני”.
  • בריאן צ’סקי, מנכ”ל AIRBNB, רמז בדיון טוויטר שיש בכוונתו לשלב את אופציית התשלום בקריפטו באפליקציה. צ’סקי הכיר בכך שיש ביקוש קיים בין צרכני החברה – שמתמחה בתיווך בין שוכרים של יחידות נופש ודירות לבין בעליהם. בכך AIRBNB הצטרפה לשורה של חברות שמכוונות טכנולוגית ועסקית לשוק הקריפטו.

משרד-בן יעקב עו”ד ימשיך לעדכן בכל המפתח בעולמות הקריפטו בפייסבוק, באתר ובלינקדאין שלנו.

יזמים ומשקיעים בעולמות הקריפטו?
אנחנו הכתובת עבורכם. למידע נוסף, השאירו פרטים באמצעות הטופס >>>

הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אחת לתקופה דוא"ל עם כל המאמרים והעדכונים האחרונים ממשרדנו!

זקוקים לייעוץ? השאירו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.